30/03/18

[ Farmakologiczne metody leczenia łysienia ]

[ Farmakologiczne metody leczenia łysienia ]

W leczeniu osób, u których wystąpiły łysienie, stosuje się m.in. metody farmakologiczne.

Jedną z najczęściej używanych substancji jest Finasteryd.

Ten aktywny składnik znajduje się w Propeci, leku stosowanym w leczeniu łysienia typu męskiego.

Badania kliniczne udowodniły, że Propecia przynosi pozytywne rezultaty w hamowaniu utraty włosów i stymulacji porostu nowych. Jest to lek wyłącznie na receptę, który został zatwierdzony w 1997 roku. Finasteryd jest syntetycznym antyandrogenem. Hamuje działanie enzymu 5– alfa reduktazy od konwersji testosteronu w DHT, który jest główną przyczyną łysienie typu męskiego. W ten sposób hamuje wypadanie włosów, a w ok. 50% przypadków stymuluje wzrost nowych włosów na obszarach dotkniętych łysieniem. Skutki uboczne Łysienia tym środkiem obejmują zmniejszenie popędu płciowego, Impotencję oraz Spadek ilości nasienia. Te objawy uboczne są całkowicie odwracalne po przerwaniu leczenia. U kobiet w wieku rozrodczym lek jest bezwzględnie przeciwwskazany ze względu na możliwości wystąpienia wad rozwojowy układ moczowo – płciowego u płodu.

Inną często używaną do leczenia łysienia substancji jest minoksydyl. Jego podstawowe działanie opiera się na rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Minoksydyl początkowo stosowany był głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Jego zbawienny wpływ na wypadanie włosów odkryte dopiero później, gdy spostrzeżono, że często spotykanym skutkiem ubocznym przy jego stosowaniu w chorobach nadciśnieniowych jest nadmierne owłosienie pacjentów. Dzięki temu dzisiaj jest lekiem powszechnie stosowanym w leczeniu łysienia i cieszy się ogromną skutecznością. Minoksydyl w przypadku Łysienia przeznaczony jest do użytku zewnętrznego. Stymuluje mieszki włosowe i odwraca proces ich miniaturyzacji. Już po kilku tygodniach stosowania widać znaczne osłabienie wypadanie włosów, a po 4 miesiącach można zaobserwować wyraźne ich odrastanie. Obecnie środek ten stosuje się do leczenia wszystkich rodzajów łysienia (męskiego – androgenowego, plackowatego, telogenowego, anagenowego) I cieszy się uznaniem zarówno wśród specjalistów, jak i samych pacjentów. Jego skuteczność jest potwierdzone naukowo.

Najnowsze badania ukazują ponure wieści: leki powszechnie stosowane w leczeniu wypadania włosów jak i przy powiększeniu gruczołu krokowego ściśle wiążą się z trwałymi zaburzeniami erekcji.

Według powyższych badań przeprowadzonych przez Northwestern University oraz Uniwersytetu w Katanii mężczyźni (zwłaszcza młodzi) poddawani dłuższej ekspozycji na laki Finasteryd i Propecia / Proscar Adovart narażeni byli na znacznie większe ryzyko zaburzeń erekcji w stosunku do osób poddawanych mniejszej ekspozycji na ww. leki. Co gorsze, w rzeczywistości zaburzenia te trwać mogą od kilku miesięcy do nawet kilku lat po zaprzestaniu brania leków.

„Nasze badania ukazują mężczyzn którzy poddani działaniom Finasterydów i duastrydów doznali zaburzeń erekcji trwających nawet do kilku lat po zaprzestaniu podawania leków’, powiedział dr Steven Belknap, główny autor badania i adiunkt na Uniwersytecie Northwestern.

Pocieszające jest to, iż jeżeli spojrzeć na liczby z badania – które to oceniało 11,909 mężczyzn -tylko 167 z nich (1,4%) doznało trwałego zaburzenia erekcji.

Powrót do bloga