01/02/18

Budowa włosa

Budowa włosa

Zacznijmy od podstaw…

Narząd włosowy składa się z mieszka włosowego, gruczołu łojowego, gruczołu apokrynowego (niektóre rejony) i mięśnia przywłosowego. Sam włos zbudowany jest z łodygi, korzenia włosa, mieszka włosowego (cebulki) i brodawki włosowej.

 

Mieszki włosowe różnią się od siebie znacząco wielkością i kształtem, w zależności od umiejscowienia. Wszystkie jednak mają podobną budowę anatomiczną. Mieszek włosowy jest żywą częścią włosa, to obszar rozrostowy, w którym powstaje i z którego wyrasta włos. Na wzrost włosa mają wpływ ukrwienie i kondycja metaboliczna.

Połysk, elastyczność i wytrzymałość włosa zależy od kondycji łodygi. Łodyga włosa jest jego widoczną częścią, wyrastającą ponad powierzchnie skóry. To obszar całkowicie martwy, zbudowany z komórek zrogowaciałych. W przekroju łodygi włosa można wyróżnić 3 warstwy. Najbardziej zewnętrzną stanowi tzw. Osłonka, która jest zbiorem kilku warstw nachodzących na siebie łusek, sklejonych tłuszczowym spoiwem. Osłania ona warstwę korową, w której m.in. rozprzestrzeniony jest barwnik odpowiedzialny za kolor włosów. Najgłębszą warstwę łodygi stanowi jego rdzeń.

 

Powrót do bloga