17/01/18

24 fakty dotyczące włosów

 

  1. Czarny jest najczęstszym kolorem włosów na świecie. Rudy, który istnieje tylko u około 1 procenta światowej populacji, jest najrzadszy. Włosy koloru blond są na drugim miejscu i występują u zaledwie 2% populacji.
  2. Włosy mogą rosnąć niemal wszędzie na ciele, z wyjątkiem dłoni, podeszwy stóp, warg i błon śluzowych.
  3. Włosy są bardziej elastyczne niż myślisz! Mokry włos może się rozciągnąć nawet o 30% swojej pierwotnej długości.

4. Czy po prysznicu widzisz dużo włosów w rurze? To normalne – tracimy od 40 do 150 włosów dziennie.

5. Kiedy stało się popularne kolorowanie włosów? W 1950 r. tylko około 7% kobiet farbowało włosy, ale w 2015 r. już około 75%.

6. Piękno może zająć trochę czasu. Średni czas, jaki kobieta spędza na praniu, suszeniu i stylizacji włosów wynosi 1 godzinę i 53 minuty tygodniowo. Do czasu, gdy skończy 65 lat, spędziła 7 miesięcy życia, robiąc włosy.

7. Przycinanie włosów nie wpływa na ich wzrost, ale pomaga uniknąć rozdwajania się końcówek, które mogą przesuwać się w górę włosa i sprawić, że poszczególne wałki będą cieńsze, co sprawi, że Twoje włosy będą wyglądały, jakby nie rosły.

8. Obok szpiku kostnego włosy są najszybciej rosnącymi tkankami w ludzkim ciele.

9. Włosy składają się głównie z keratyny, którą można znaleźć również na zewnętrznej warstwie skóry i paznokci.

10. Średnio włosy rosną 0,3 – 0,5 mm dziennie, 0,5 cm na miesiąc i 15 centymetrów rocznie.

11. Najbardziej zewnętrzną warstwę włosów nazywa się kutykulą. Składa się z zachodzących na siebie łusek i chroni wewnętrzne warstwy włosów. Łuski leżą płasko, jeśli włosy są zdrowe, natomiast są zwykle otwarte na suchych lub zniszczonych włosach.

12. Próbujesz zapuścić włosy? To zajmuje około 7 lat, aby zapuścić do talii i 3 lata, aby urosły do  ramion!

13. Włosy mogą być przydatne w interesujący sposób. Mogą być stosowane jako naturalna gąbka – były używane podczas wycieku ropy w 2007 roku w Zatoce San Francisco w celu pochłonięcia oleju z wody.

14. W epoce wiktoriańskiej włosy były używane jako biżuteria! Ludzie mieli broszki, wisiorki i breloczki zrobione z włosów utraconych bliskich jako stylowy sposób na hołd.

15. Pasmo włosa jest w rzeczywistości mocniejsze niż drut miedziany o tej samej średnicy.

16. Włosy są jak projekt chemiczny – oto jego skład: 50 procent węgla, 21 procent tlenu, 17 procent azotu, 6 procent wodoru i 5 procent siarki.

17. Ile włosów mamy na naszych głowach? Więcej niż myślisz. Przeciętna osoba ma na głowie 100 000 – 150 000 włosów (więc nie martw się zbytnio o 40-150, które dziś straciłeś).

18. Włosy są często wykorzystywane przez naukowców medycyny sądowej, dowiedzieć się z nich możemy o ilości i jakości przyjmowanych: lekach, narkotykach, alkoholu, witaminach i minerałach.

19. Mężczyźni mogą pochodzić z Marsa, a kobiety z Wenus, ale nie ma absolutnie żadnej różnicy między włosami męskimi i żeńskimi pod względem cyklu wzrostu i struktury.

20. Ze statystyk kultury: 90% Japończyków myje włosy dwa razy dziennie, 80% Amerykanów myje włosy dwa razy dziennie, a tylko 25% populacji europejskiej myje włosy codziennie…

21. Nasze włosy stale rosną i mają żywotność około 5 lat. 90% naszych włosów rośnie w danym momencie, podczas gdy pozostałe 10% robi sobie przerwę.

22. W starożytnym Rzymie zarówno kobiety jak i mężczyźni farbowali włosy gołębimi odchodami. Dzięki Bogu za współczesne farby do włosów!

23. Wszystkie mieszki włosowe w ludzkim ciele powstają w życiu embrionalnym – gdy mamy zaledwie pięć miesięcy.

24. Kiedy włosy wypadają, zwykle odrastają. Mogą to zrobić ok 20 razy w życiu.

Powrót do bloga